Rusya vizesi nasıl alınır?

RusyaVizesi.eu web sitemizde Rusya vizesi işlemleri hakkında güncel bilgiler yer almaktadır. Buradaki bilgiler sürekli güncel tutularak Rusya Federasyonu’na seyahat etmek isteyenler için bir rehber niteliğindedir. Sizde eğer Rusya Federasyonu’na bir seyahat düzenleyecekseniz, veya bir iş gezisi için gidecekseniz mutlaka önerilerimize dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi halde havalimanlarında ya da sınır kapılarından içeri alınmadan geri dönebilirsiniz. Bu konuda yüksek hassasiyet göstermenizi öneriyoruz.

Rusya Federasyonu 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren iki ülke arasındaki vizesiz geçiş uygulamasını kaldırmıştır. Rusya’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti Bordo pasaport (umuma mahsus) sahibi olan kişiler, Rusya’ya seyahat etmeden önce mutlaka Rusya vizesi almak zorundasınız.

Yeşil pasaport, gri pasaport veya siyah pasaportlu vatandaşların Rus vizesi almak zorunda olmadıklarını buradan bildirmek isteriz. Bu kişilerin dikkat edeceği husus ise Pasaport geçerlilik süresinin Rusya vizesi işlemlerine ve koşullarına uyum sağlamasıdır. Aynı zamanda pasaport sürenizin geçmemesi gerekmektedir.

Rusya, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren bordo pasaport sahipli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik vizesiz giriş uygulamasını kısmen kaldırmıştır. 12 Mayıs 2010 tarihinde, iki ülke tarafından imzalanan vatandaşların karşılıklı seyahatlerine ilişkin usullere dair anlaşma durdurulmuştur. Bu yüzden ülkeye vizesiz olarak kesinlikle giriş yapamıyorsunuz.

Rusya vizesi almadan önce mutlaka seyahat amacınızı belirlemeniz gerekiyor. Çünkü Rusya vizesi alırken Rusya konsolosluğu bir seyahat amacı belirtilmesini istemektedir. Eğer Rusya Federasyonu’na turistik gezi için gidecekseniz Rusya turistik vizesi almanız gerekiyor. Rusya turistik vize ile kaç gün kalırım? Sorusuna Rusya Konsolosluğu’nun verdiği cevap ise maksimum 30 gün. Yani eğer turistik amaçlı Rusya vizesi alırsanız en fazla 30 gün içinde Rusya’da ikamet edebilirsiniz. Eğer 30 günden daha uzun bir süre Rusya’da kalacaksanız Uzun süreli Rusya Vizesi almanız gerekmektedir.

Uzun süreli Rusya vizesi almak için ancak ticari amaçlı Rusya vizesi ve özel ziyaret amaçlı Rusya vizesi almak zorundasınız. Yukarıda da dediğimiz gibi, Rusya’ya gitmeden önce mutlaka seyahat amacınızı çok iyi belirtmeniz sizin faydanıza olacaktır. Aracılığımız ile yapılan Rusya vizesi başvuruları garantili bir şekildedir.

Rusya vizesi için gerekli evraklar

Rusya vizesi için gerekli evraklar, başvuru yapacağınız seyahat amacınıza göre değişmektedir. Mutlaka yukarıda belirtmiş olduğumuz seyahat amacınızın kategorisine dikkat etmeniz gerekiyor. Buradan da açıklayacak olursak eğer kısa süreli bir Rusya seyahati yapacaksanız, davetiyeniz yoksa ve ziyaret gibi amacınız varsa Rusya turistik amaçlı vize evraklarını iletmeniz gerekmektedir. Eğer ticari bir faaliyet, konferans, fuar ve toplantı için ziyaret edecekseniz Rusya ticari amaçlı vize evraklarını iletmeniz gerekmektedir. Eğer Rusya’ya aile, akraba, aile dostu veya arkadaş ziyaretlerinde bulunacaksanız mutlaka, Rusya özel amaçlı seyahat vizesi evraklarını toplayıp tarafımıza iletmeniz gerekmektedir. Bunu unutmamanız gerekir ki eğer Rusya Konsolosluğu ek bir belge gereksinimi duyarsa sizden bu belgeleri de isteyeceklerdir. Bunu göz önünde bulundurmanız sizin faydanıza olacaktır.

Rusya Konsolosluğu’nun istediği Rusya Vizesi evrakları eksiksiz topladığınız durumda mutlaka Rusya Konsolosluğu’ndan randevu almak zorundasınız. Rusya Konsolosluğu direk olarak şahsi kişilere randevu vermemektedir. Randevu almak için resmi bir akredite acentesi ile anlaşmanız gerekmektedir. Biz sizin yerinize tüm işlemlerinizi yapıyoruz.

Rusya Vizesi Başvuru Formu

Rusya vizesi başvuru formu, Rusya Konsolosluğu’nun istemiş olduğu ve Rusya Konsolosluğunun hazırladığı bir resmi evraktır. Rusya vizesi başvuru formu temin ederken mutlaka resmi acentelerden, sitemizden veya Rusya Konsolosluğu resmi web sitesinden online olarak doldurmanız gerekmektedir. Rusya vizesi başvuru formunu doldurduktan sonra yazıcıya aktarmanız gerekmektedir. Yazıcıdan çıktısını çıkardıktan sonra imza alanlarına tükenmez kalem ile imza atmanız gerekmektedir. İmzaları vize sahibi şahsen atması gerekmektedir. Rusya Vizesi başvuru formu evraklarınız arasında mutlaka bulunması gerekmektedir. Rusya vizesi başvurusu sırasında Rusya Konsolosluğu’nun dikkat ettiği en önemli evraktır.

Rusya Vizesi almak için hangi pasaporta sahip olmam gerekiyor?

Rusya ile Türkiye arasında yapılan vize muafiyeti politikaları neticesinde eğer hususi, hizmet veya diplomatik bir pasaporta sahipseniz Rusya Federasyonu’na giriş yapabilmek için ayrıca Rusya vizesi almak zorunda değilsiniz. T.C. Yeşil Pasaport, T.C. Gri Pasaport, T.C. Siyah Pasaport’a sahip kişiler Rusya vizesi almak zorunda değildir. Fakat bu kişiler maksimum 90 gün ikamet süresini ihlal etmemesi gerekmektedir. 90 günden fazla bir süre ikamet edecekseniz mutlaka Rusya vizesi başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Rusya Vizesi ücreti ne kadar?

 

Mutlaka dikkat etmeniz gereken bir husus vardır. Rusya  Konsolosluğu Rusya vizesi için şahsi olarak başvuruları kabul etmemektedir. Bu yüzden mutlaka bir Rusya Vizesi başvuru acentesi aracılığıyla başvurmanız gerekmektedir. Bu yüzden söz konusu Rusya vizesi harç ücreti bedeline acentelerin hizmet ücretini de eklemeniz gerekmektedir. Bu ücret Rusya vizesi başvuru acentelerine göre değişmektedir. Bizler en uygun fiyata sizlere Rusya vizenizi çıkartıyor sizleri Rusya vizesi ücreti ile sıkmıyoruz.

Rusya vize istiyor mu? Rusya vizesi kalktı mı ?

Bu sorular tarafımıza sıkça iletilen sorulardır. Burada belirtmemizde fayda vardır. Rusya devleti Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren mutlaka vize istemektedir. Vize alırken, mağdur olmamanız için seyahat amacınıza mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir.  Rusya vizesi kalktı mı? Sorusu tarafımıza çok iletildi. Rusya vizesi 1 ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir. Bu yüzden mutlaka Rusya Federasyonu seyahatlerinizde Rusya vizesi almak zorundasınız. (Vize’den muaf olan pasaport sahipleri Rusya vizesi almak zorunda değildir.)