Türkiye'deki Rusya Temsilcilikleri

Rusya Federasyonu ve Türkiye arasında atılan imzalar sonucu her iki ülkede de çeşitli yerlerinde temsilcilikler kurulmasına karar verilmiştir. Rusya, Türkiye’de Rusya Konsolosluğu kurmuş bir devlettir. Rusya Federasyonu’nun Türkiye’de 1 Rusya Büyükelçiliği, 4 Rusya Konsolosluğu bulunmaktadır.

Büyükelçilik, yabancı ülkede kendi ülkesini temsil eden en üst düzey makamdır. Burada görev alan büyükelçi ülkesini temsil eder ve görev yaptığı ülkede kendi ülkesinin en üst diplomatıdır. Bu sayfamızda Rusya Konsolosluğu ve Rusya Büyükelçiliği hakkında detaylı bilgilere yer vermeye çalıştık.

Rusya Büyükelçiliği Türkiye’nin Ankara ilinde bulunmaktadır. Bu makam Rusya’yı temsil etmekte olup, ülkenin çeşitli yerlerinde Rusya Konsolosluğu açma yetkisine sahiptir. Ayrıca Rusya Büyükelçiliği, Rusya vizesi,  Rusya vatandaşlık işlemleri, pasaport işlemleri gibi hizmetleri de vermektedir. Rusya Büyükelçiliği Türkiye’nin 4 ilinde Rusya Konsolosluğu açmıştır. Bu konsolosluklar Ankara Rusya Büyükelçiliğine bağlıdır.

Rusya’ya Bağlı Rusya Konsoloslukları

  • Rusya Büyükelçiliği
  • Rusya İstanbul Başkonsolosluğu
  • Rusya Antalya Başkonsolosluğu
  • Rusya Trabzon Başkonsolosluğu
  • Rusya İzmir Fahri Konsolosluğu

Yukarıda saydığımız birimler Rusya Büyükelçiliği tarafından yetkilendirmiştir. Rusya İstanbul Başkonsolosluğu İstanbul’daki vatandaşlara Rusya vizesi, Rusya vatandaşlık işlemleri, Rusya pasaport işlemleri gibi hizmetler vermektedir. İstanbul’daki vatandaşlar Rusya İstanbul Başkonsolosluğu butonuna tıklayarak adres detaylarına ulaşabilirler.

Rusya Antalya Başkonsolosluğu, Antalya ve çevresinde yaşayan vatandaşlar için Rusya Büyükelçiliği tarafından açılmıştır. Antalya Rusya Başkonsolosluğu vatandaşlara Rusya vizesi, Rusya vatandaşlık işlemleri, Rusya pasaport ve diğer hizmetleri vermektedir. Antalya ve çevresinde yaşayan vatandaşlar bu gibi ihtiyaçlarında Rusya Antalya Başkonsolosluğu’na başvurabilmektedir. Rusya Antalya Başkonsolosluğu iletişim bilgileri için buraya veya Rusya Antalya Başkonsolosluğu butonuna tıklayın.

Rusya Trabzon Başkonsolosluğu, Karadeniz Bölgesi, Trabzon ve çevresinde yaşayan vatandaşlar için Rusya Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş en üst düzey makamdır. Rusya Trabzon Başkonsolosluğu vatandaşlara, Rusya vizesi, Rusya vatandaşlık işlemleri, Rusya pasaport işlemleri ve diğer hizmetleri yerinde vermektedir. Trabzon ve çevresinde ikamet eden vatandaşların Rusya ile ilgili işlemlerinin başvurusunu buraya yapmaları gerekmektedir. Rusya Trabzon Başkonsolosluğu adres ve telefon numarası bilgileri için buraya veya Rusya Trabzon Başkonsolosluğu butonuna tıklayın.

Rusya İzmir Fahri Konsolosluğu, Rusya Büyükelçiliği tarafından görevlendirilmiş bir makamdır. İzmir ve çevresindeki vatandaşlara Rusya vizesi, Rusya Konsolosluğu işlemleri, Rusya vatandaşlık işlemleri, pasaport işlemleri gibi hizmetler vermektedir. Rusya İzmir Fahri Konsolosluğu iletişim ve adres detayları için buraya veya Rusya İzmir Fahri Konsolosluğu butonuna tıklayarak detay sayfasına ulaşabilirsiniz.